Ana Sayfa / Dünya / FOTOĞRAF MAKİNASI PARÇALARI

FOTOĞRAF MAKİNASI PARÇALARI

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle fotograf makinasının parçalarını inceleyecegiz fotograf çekmek baya bir eglenceli gözüküyor ve sizde belki fotograf makinası hakkında bilgi topluyor olabilirsiniz diye sizlere bu bilgileri hazırladık sıfır veya 2.el fotograf makinası için makalemizi okuyabilirsiniz…

1-Objektif

Resim makineleri ve kameralarda görüntü toplamaya yarayan iki tarafı açık tüplere objektif denir. Objektifler ansızın fazla mercek içerir. Mercek ise bir tarafı global diğer tarafı düz bir yapıya sahip olan camdan yapılmış saydam cisimlerdir.

Objektifin ana görevi, mercekler sayesinde dış dünyadan topladığı görüntüleri kameranın gövdesine eriştirmektir.  Objektifin en önünde bulunan parça mercektir. Kameranın gövdesinde bulunan CCD’ler sayesinde toplanan görüntüler elektronik sinyallere dönüştürülür.

Amatör çekimler için kullanılan makinaların objektifleri kameranın gövdesine sabit vaziyettedir. Bu objektiflerin yerine yenisinin ikame edilmesi . Amatör makinalarda çok fazla ayar düğmesi de bulunmaz. Profesyonel kameralarda ise objektifler takılıp çıkarılma özelliğine sahiptir.

Profesyonel makinalardaki objektiflerde kimi ayarlar için üç tane halka isimi verilen –bilezik de denebilir- bölüm vardır. Bunlar,  netlik zum ve diyafram halkalarıdır. Kameraların netliği otomatiğe ayarlıyken en yakınındaki nesneyi en geniş gösterecek şekilde çalışırlar.

Netlik ayar düğmesi manuel konuma alındığında çekim yapan kişi netlik halkasını sağa veya sola çevirerek objelerin net veyahut bulanık –nasıl olmasını istiyorsa- sağlayabilir.

resim kamerası parçaları

2-Gövde

Görüntünün işlendiği ve kaydedildiği bölüme kameranın gövdesi denir. Objektiften aldığımız görüntüyü mercekler sayesinde gövdeye eriştirir ve burada elektronik sinyaller sayesinde görüntüye dönüştürürüz.  Işığın girdiği tek yer objektiflerdir. Gövde üzerinde batarya objektif ve bakaç bulunmaktadır.

3-Bakaç (Vizör)

Çektiğimiz görüntüyü görmemizi sağlayan kamera üzerinde yer alan küçük monitöre bakaç denir. Genelde sol tarafta bulunur. Gözümüze zarar vermemesi için bakaçların üzeri lastik şeritlerle kaplanmıştır. Görüntüye yoğunlaşmak ve daha net görebilmek için bakaçtan bakarken bir gözün kapatılması daha iyi olacaktır.

Bakaçın üzerinde yer alan lastiğin hemen altında ayarlama halkası (dioptri)  bulunmaktadır. Bu halka göz problemi olanların gözlük kullanmadan da ele geçirdikleri görüntüyü net olarak görmelerini sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR…

–2. El Kamera Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

–Apple mı Samsung mu?

–EVDEN EVE NAKLİYAT FİRMALARI

–UCUZ PERDE ÇEŞİTLERİ VE MODELLERİ

Hakkında Blog Destek

Bu habere de bakabilirisiniz

Pubg Mobile Kasma Sorunu Nasıl Çözülür ?

günden güne gelişen battle grounds pubg mobile günden güne 7 den 70 şe yayılmaya başladı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir