Ana Sayfa / Dünya / Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak ve bilhassa belirtmek isterim ki “HERKES İÇİN EN İYİ BİLGİSAYAR” yoktur. Bilgisayarımızın kullanışlılığını bizim kullanma alanımız ve kullanma ihtiyacımız belirler , en pahalısı da her vakit en iyisi olmayabilir…

Başlarken karar verilmesi şart olan ilk şey taşınabilir bir bilgisyara mı ihtiyacımız var yoksa, masaüstü bir bilgisayara mı?Bu konudaki tavsiyem, talebe veyahut iş adamı değilseniz, normal kullanıcı olarak nitelendirilen sınıfta bulunuyorsanız masaüstü bilgisayarları seçenek etmenizi öneririm,zira; gelişen teknolojiye ve değişen ihtiyaçlarınıza cevaplayabilmek için daha elverişli bir yapıya sahiptir. Bilgisayarınızı aldıktan sonra yükseltme seçeneğiniz daha pozitif ve daha fazla seçenekli olur, ayrı olarak aynı ücret aralığındaki taşınabilir bilgisayarlara göre performansı daha yüksek olacaktır.

Masaüstü, notebook, minibook kararını aldıktan sonra bu bilgisayarların kendi içlerindeki farklardan donanımlardan ve bu donanaım kalitelerinin ne işe yaradıklarından söz edelim.

NOTEBOOK
Evvela işlemci ile ilgili konuşmak istiyorum;
İşlemci:�intelin İ serisi işlemcileri kafaları fazlasıyla karıştırmakta. İ3-İ5-İ7 işlemcilerin en iyisinin İ7 olduğu yanlış bir düşünce�İ3, İ5 ve İ7 işlemcilerin cache hafıza ve Ghz değerleri değişik olan bir hayli modeli mevcut. İşlemci seçerken yeni nesil Core 2 Duo veyahut İ serisi bir işlemci seçilmeli bu arada cache hafıza ve Ghz değerleri yüksek olanı seçenek ediniz bu değerler bilgisayarınızın hızını belirler.

RAM:�Bilgisayarımızın hafızasıdır yeniden yüksek ram ve yüksek frekans bilgisayarımızın hızını belirleyecektir. DDR2 veyahut DDR3 seçimine fazla takılmamanızı tavsiye ederim ddr3 yeni nesil bir teknoloji olmasına karşın hala ddr2 daha yaygın kullanılmakta ve uzun müddet öyle olacağa benziyor.

Ekran Kartı:�Bilgisayarımızda oyun oynamayı düşünmüyorsak anakrtın üzerindeki ekran kartından başka bir ekran kartına ihtiyacımız yok demektir, oyun oynamayı düşünüyorsak ta bilgisayarımızda 1bg 256 bit ekran kartı asgari gereklidir. 2gb ekran kartları da mevcut olmakla birlikte bit değerleri 256 ise 1gb ile arasında bir performans farkı olmayacaktır. Ekran kartı alırken 1gb-2gb aldatmacasından uzak durulmalı bit değeri göz önünde bulundurulmalıdır oyun oynamayı düşünüyorsak ta önceden dediğim gibi en az 256 bit değerinde bir ekran kartı tercih etmeliyiz.

Hard Disk:�Bilgisayarımızın data depolayacağımız birimidir. 500gb normal bir kullanıcı için yeterli boşluğa ve alana sahip bir ürün demektir. Harddisk ler sata sata2 ve sata 3 olarak sınıflara ayrılmıştır. Son teknoloji olan sata3 uyumlu harddiskler çok daha hızlı veri transferi sağlamaktadırlar fakat fiyat olarak çok üst düzeylerde olduğu için normal bir kullanıcı için gereksiz lüks demektir. Harddisklerin önbelleği ve dönüş hızı tercih sebebimiz olmalı, dönüş hızı Rpm olarak adlandırılır. Normal bir kullanıcı için harddiskin hızı bilgisayarın açılış ve kapanış sürelerindeki 10-15 er saniyelik zamandan daha fazlası demek değildir.

 

 

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

ABD-Çin Ticaret Savaşı Nasıl Sona Erecek? 3 Senaryo var.

ABD-Çin ticaret savaşı Temmuz 2018’de başladı ve herkesi şaşırttı. Küresel ticaret dinamiğinin kalıcı olarak nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir