Ana Sayfa / Genel / İkinci el araçlarda fiyatlar düşüşe geçecek

İkinci el araçlarda fiyatlar düşüşe geçecek

Yetkililer, yerli imalat yapan otomobil ana üreticileri imalatlarını durdurdu. Günlük vasati 3.000 500 adet otomobil üretilen ülkemizde, şu an izah eden ortalama üretimi durdurma müddeti 1 ayda takriben 100 bin araç yapar. Otomobil üretiminin durması yalnızca içinde bulunduğumuz ayı değil, bundan sonraki ayları da etkileyeceğinden sıfır kilometre tarafında araç bulmakta ehemmiyetli sıkıntılar yaşanacak demektir. Üretime verilen aralar ne kadar uzarsa da bu sıkıntılar o kadar büyüyecektir. Önümüzdeki bahar ve yaz aylarında sıfır kilometre otomobil bulmak çok zor olacaktır.

İhracat tarafında ise Türk otomotiv endüstrisinin en büyük ihracat alanı olan Avrupa pazarlarının alımları durdurduğuna işaret eden Yalçın, sektör için her vakit dengeleyici bir satış unsuru olan ihracatın şu mertebede yüzde 80’ler civarında gerilediğini ifade etti.

satış tarafında ise insanlar bu belirsiz dönemde ellerindeki parayı otomobile yatırmayı seçenek etmediklerini, bunun da sıfır kilometre ve ikinci el araç satışlarını ve sektörü oldukça negatif etkilediğini söylediler.

Buna göre, Şubat ayı ve Mart ayının 15’ine kadar olan yaklaşık 45 günlük bir zaman diliminde ikinci el araç ücretleri vasati yüzde 7 arttı. Mart’ın ikinci yarısından başka bir deyişle virüsün tesirlerinin artmaya başlamasıyla da ikinci el araç ücretlerinde az bir düşüş yaşandı ki, o da şu son 10 gündür yüzde 2-3 civarında. Ancak virüsün tesiriyle hanede kalan ve bu sebeple para kazanamayan veya gelirleri sekteye uğrayan insanlar Nisan ayı itibarıyla ellerindeki ikinci el araçları satmaya başlayacaklar. Bu da ikinci el piyasasına bir arz hareketi getirecektir. 

Şu an ikinci el araba ücretlerinın çok uzun bir müddettir yüksek olmasının en büyük sebeplerinden biri olan arz azlığı, yani piyasada yeterince ikinci el otomobil olmaması da böylelikle ağır ağır mananını yitirecektir. Piyasaya girecek olan yeni satılık araçlar ücretleri aşağıya çekecektir. Bizim projeksiyonumuz Nisan ayı sonuna kadar ikinci el araç ücretlerinda yaklaşık yüzde 7-8’lik bir gerileme olacağı bildirildi.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

İngiliz ekonomist O’Neill: Yatırımlar için, Türkiye Cazip bir ülke

Tanınmış kişi İngiliz ekonomist Jim O’Neill, Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu gelişen piyasaların yatırım için cazip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir