Ana Sayfa / Dünya / Kolay Balık Avlama Teknikleri

Kolay Balık Avlama Teknikleri

Balık avı zevkli, hem de yararlı bir spordur. Balık avı çok zevkli bir iştir; yalnız, bunun için sabırlı olmak, güçlüklerden senememek, zorlukları yenmekten hoşlan­mak koşuldur. Zira balık avı karada yapılan avlardan daha güç, daha yorucudur. Balık avcısı, yalnız balıkla değil, üstelik saati saatine uymayan denizle de uğraşmak, onu yenmek zorundadır. Dünyanın her köşesinde, balıkçılığı zevk ve spor için yapanlar meslekleri balıkçı olanlardan daha çoktur.

Balık avından sağlayan meslekten balıkçılar ya dalyan kura­rak, veyahut ağ kullanarak geniş ölçü­de balıkavlarlar. Ticaret emeliyle yapılan bu avlanmaya büyük balık­çılık denir. Amatör balıkçılık ise zevk ve spor için yapılır. Bunda ka­zanç güdülmez. Amatör balıkçılar, karşılaşacakları türlü güçlüklere, hem de tehlikelere seve-seve katlanır­lar.

Amatör Balıkçı Neler Bilmeli

Balık avlamak, çeşitli bilgileri ge­rektiren bir spordur. Amatör bir ba­lıkçı her şeyden önce şunları bilme­lidir.

1)Balık cinsleri, avlanış vakit­ları,

2)Avlanma araçları (Ağ, olta, zıpkın, kayık gibi),

3)Yeteri kadar denizcilik,

4)Yüzmek, kürek çekmek, yel­ken kullanmak,

Bu ön bilgilerin yanı sıra balık avcısının gözüpek, soğukkanlı olma­sı da gerekir. Avcı, karada değil, du­rumu asla belli olmayan de­niz üzerinde olduğunu unutmama­lıdır.

Balık, başlıca iki türlü avlanır: ya ağ ile veyahut olta ile. Bu aletler balığı avlamak için kullanılan silah­lardır.

Genel olarak ağ ile yapılan avcılık daha çok meslekten balıkçıların müracaat ettikleri bir usuldür. Amatör ba­lıkçı daha çok olta ile avlanmayı ter­cih eder. Bunun dışında amatörler torba ve kepçe biçiminde küçük ağ­larla, zıpkınla da balık avlar.

Olta İle Balık Avı

Yediden yetmişe kadar kimsele­rin kullandığı başlıca balık avlama usulü olta ile yapılan balık avıdır. Bu bakımdan, olta avcılığının üze­rinde ehemmiyetle duracağız.

 

 

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

ABD-Çin Ticaret Savaşı Nasıl Sona Erecek? 3 Senaryo var.

ABD-Çin ticaret savaşı Temmuz 2018’de başladı ve herkesi şaşırttı. Küresel ticaret dinamiğinin kalıcı olarak nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir