Türkiyede Camp İçin Harika Yerler

1. Akyaka Orman Kampı (Muğla)

Muğla, Akyaka, bizzat şu genç yaşımdan yaşlılığıma kadar hayatımı geçirebileceğim kadar sevdiğim yer. Bu kamp alanını hemen hemen başından sonuna kadar gezmiş, yürümüş biri olarak benim için ilk sıralarda oynar burası. Alana adımınızı attığınız andan itibaren o yeşile, maviye kendinizi kaptırıyorsunuz. Benim için sanki düş gibiydi. Kamp alanından denize müthiş bir manzara var, bir yanınız orman diğer yanınız ise masmavi deniz, cennet bu olmalı. Hem de buraya ilk geldiğimizde öyle yürüdük ki geri dönmek zor olacağından dönen birisinden rica etmiştik bizi de alması için, sağolsun bizi de yanına aldı bir abimiz fakat bu sefer de orman kampının aşağı yoluna bıraktı ve yeniden aynı şekilde yürüdük. Burada netlikle yürüyün, dolaş, ancak böyle Akyaka’yı yaşarsınız. Kamp alanında tuvalet, market, elektrik var. Kamp alanı sene süresince sezona göre değişik ücretlerle işletilmekte. Çadır ve karavan kampı için uygun. Dalaman Havaalanını Akyaka’ya takriben 70 kilometre.

2. Karagöl Kamp alanı (İzmir)

Karagöl, mitolojideki Tantalos efsanesine sahiplik eden Yamanlar dağında bulunuyor. Göl tektonik hareketlerin nihayetinde bu vaziyete gelmiş. Çevresi geniş ormanlarla çevrili. Benim çok sevdiğim bir başka yerdir, gölde balıklar var fakat büyük olanları nedense bize hiç eşit gelmedi. Kuruluş yıl boyunca açık. Karagöl’e en yakın hava meydanı İzmir Adnan Menderes Havaalanı.

3. Olympos’da Kamp (Antalya)

Sanırım en çok bilinen yerlerden birisidir bu konuda Olympos. O tanınmış Olympos, 80’lerde yabancıların gelmesiyle yavaştan ünlenen, tarihi dokusu ve tabiatıyla insanı bambaşka duygulara götüren Olympos. Burada hem yeşile, hem tarihe hem de denizin maviliğine doyabilirsiniz. Burada kamp yapabileceğiniz yılın her dönemi açık bir hayli pansiyon var, Kadir’in Ağaç Haneleri bunların arasında en bilineni. En yakın hava meydanı olan Antalya Hava meydanı Olympos’a 97 kilometre.

4. Bozcaada Kamp Alanı (Çanakkale)

Ada’nın güneyinde yer alan kamp alanında çam ağaçları bulunmakta, deniz ise kamp alanına yalnızca 200 metre. Kamp alanı Mayıs ayıdan Ekim ayına kadar açık. Alanda karavan ve çadır kampı yapılabiliyor. En yakın hava meydanı ise 56 kilometre uzaklıktaki Çanakkale Hava meydanı.

 

5. Kapadokya Kaya Camping (Nevşehir)

Kaya Camping 23 senedir işletmede olan, ağaçlarla çevrili ve geniş alanında kolayca çadır ve karavan kampı yapılabilen seçkin bir yer. Yakındaki her türlü balon ve peri bacaları turlarına katılabilirsiniz. En yakın hava meydanı 30 kilometre ile Nevşehir Hava meydanı.

 

6. Fethiye Kabak Koyu (Muğla)

Muğla’nın bir diğer seçkin kazası olan Fethiye’ye bağlı Kabak Koyu tabiat ile masmavi denizin buluştuğu bir başka nokta. Bölgede farklı konaklama seçenekleri sunan kamp alanları mevcut. Çadır kampı için uygun. Dalaman havaalanı Kabak Koyu’na vasati 80 km mesafede.

7. Uludağ Çobankaya Kamp Alanı (Bursa)

Bursa’da bulunan Uludağ kış sporlarının doruk yaptığı ve enfes doğasıyla herkesi kendine çeken müthiş bir kamp alanı. Bilhassa şehre uzak olmaması da büyük bir avantaj. Alan Ulusal Parklar Müdürlüğü’ne ait olup çadır ve karavan kampı yapılabilmekte. Yaz sezonunda hizmet veren kamp alanına en yakın hava meydanı olan Bursa Yenişehir Hava meydanı 60 dakikalık mesafede.

8. Ödemiş Bozdağ Kamp Alanı (İzmir)

İzmir’de kışın karlar altında, soğuk havada ormanda kamp yapmak isterseniz burası tam sizlik. Bizzat kışı yazdan daha çok sevdiğimden her kış buraya gelmeye çalışırım ve koca orman içinde kış kampını herkese öneririm, tabi daha fazla malzeme mananına da geliyor bu. Yazın ise İzmir’in bunaltıcı havasından kurtulup orman havasını içine çekmek isteyenlere birebir. Ayrı olarak Bozdağ kasabasına gelmişken sucuk ekmek yemeyi ve daha önceki restoranda da yemek yemeyi savsaklamayın fena üzülürsünüz. Ödemiş’ten erişilen Bozdağ Kasabası’na en yakın hava meydanı 115 kilometre ile İzmir Adnan Menderes Hava meydanı.

9. Cunda Ada Kamp Alanı (Balıkesir)

Ada kamp alanı, adanın midilliye bakan yüzünde bulunuyor ve size Cunda tabiat alanı, yeşillikler ve masmavi deniz ile müthiş bir tatil sağlıyor. Karavan ve çadır kampı için uygun ve sene süresince açık.

 

10. Yenice Ormanları Kamp (Karabük)

Avrupa’nın sayılı ekosistemlerinden birine sahip olan Yenice ormanlarında kamp yapmak kuşkusuz unutulmayacak bir tecrübe olacak. Ayrı olarak Dünya Tabiat Savunma Vakfı tarafından acil savunması şart olan 100 alandan biri olarak da duyuru edilen bu bölge, Türkiye’de vahşi hayatın ender olarak devam ettiği yerlerden birisi. En yakın hava meydanı ise 90 kilometre ile Çaycuma Hava meydanı.

11. Gökçeada Yıldızköy Kamp (Çanakkale)

Bir başka ada kamp alanı olan Yıldızköy kampta denizin maviliğine istediğiniz gibi doyabilirsiniz. Adada Çanakkale Gökçeada Hava meydanı var. Çadır kampına uygun.

 

12. Kaş Camping (Antalya)

Hem denize hem de Kaş merkeze yürüyerek erişebileceğiniz bir yerde bulunan Kaş Camping deniz kenarı ve yeşil severler için gayet uygun bir yer. Alan karavan ve çadır kampına uygun. En yakın hava meydanı 160 kilometre ile Dalaman Hava meydanı.

13. Acar Camping Daha önceki Foça (İzmir)

Aranızda Rock-a Şenliği’nden bilenler olacaktır Acar Camping’i. Gayet hoş, düzgün bir yer. Ağaçlık alan ve pak denizi ile kafa dinlemek için uygun kamp alanlarından birisi kısaca. Çadır ve karavan kampı için uygun olan bu alana en yakın hava meydanı İzmir Adnan Menderes Hava meydanı.

14. Artvin Kamp Alanları

Doğanın her yerde kendini gösterdiği şehir Artvin. Kamp yapabileceğiniz Kafkasör Turizm Merkezi, Şavşat Karagöl, Borçka Karagöl ve Hatila Vadisi Ulusal Parkı gibi tabiat mükemmeli kamp alanları bulunmakta. Çoklukla çadır kampı için uygun. En yakın havaalanı 203 km uzaklıkta bulunan Erzurum Havaalanı.

15. Datça Aktur Kamp Alanı (Muğla)

Çam ormanları ve masmavi denizin buluştuğu yerdir Aktur kamp alanı. Geçen yıl en güzel koy ünvanını aldı. Çadır, karavan kampına uygun ve Mayıs ayından Ekim ayına kadar açık. En yakın havaalanı 113 km ile Dalaman Havaalanı.

16. Kazdağları Hızır Kamp (Balıkesir)

Kazdağları, hepimizin bildiği üzere ülkemizdeki oksijen deposu bölgelerinden sadece birisi. Sık ormanıyla, tabii hayatıyla ve tertemiz havasıyla sizi kendisine hayran bırakır. Hızır kamp tam da Kirişlik Vadisi’nin eteğinde bulunan bir yer. Yaz sezonunda çadır kampına uygun. En yakın havaalanı Balıkesir Havaalanı.

17. Abant Kamp Alanı (Bolu)

Yemyeşil ağaçlar ve göl manzarası ile ruhunuzu arındıracak bir yer burası. Abant Gölü etrafındaki Örencik yaylasında rahatlıkla kamp yapabilirsiniz, hem günübirlik gelenlerin suallerine maruz kalmazsınız hem de biraz daha kafanız rahat eder. Yaz olsa dahi yanınızda kalın bir şeyler bulundurmakta yarar var. En yakın havaalanı 230 km ile Ankara Esenboğa Havaalanı.

18. Ayder Ihlamurlaraltı Kamp alanı (Rize)

Kamp alanı tanınmış Ayder yaylasında bulunuyor. Bölge her an mahalli müzik aletlerini duymaya müsait bir yer. Çadır kampı için uygun. En yakın havaalanı Trabzon Havaalanı.

19. Urla Demircili Koyu Kampı (İzmir)

Pak bir deniz kenarında kamp yapmak isteyenlere çok uygun bir yer Demircili Koyu. Denizin hemen kıyısında çadırınızı kurup çadırınızdan içkilerinizi yudumlayarak deniz manzarasıyla uyuyabilirsiniz. Hem de bahtınız olursa balık da tutmayı tecrübe edebilirsiniz, en kötüsü balıkları beslemiş olursunuz genelde yapıldığı gibi. En yakın hava meydanı vasati 38 kilometre ile İzmir Adnan Menderes Hava meydanı.

20. Erikli Yaylası Kampı (Yalova)

Denizden 600 m yüksekte bulunan yayla çadır kampı için son derece ideal. Ve etrafında tabiat yürüyüşü yapmak eşsiz manzaralar görmenizi sağlayabilir. Etrafta ormanlar sık ve 3 tane de şelale bulunmakta. Uygun mevsimler ise ilkbahar, yaz ve hazan. Yalova’ya en yakın hava meydanı Kocaeli’de bulunan Cengiz Topel Hava meydanı.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

ABD-Çin Ticaret Savaşı Nasıl Sona Erecek? 3 Senaryo var.

ABD-Çin ticaret savaşı Temmuz 2018’de başladı ve herkesi şaşırttı. Küresel ticaret dinamiğinin kalıcı olarak nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir