Ana Sayfa / Dünya / 3. HAVALİMANI NASIL GİDİLİR

3. HAVALİMANI NASIL GİDİLİR

Merhaba, bugün ki makalemizin konusu havaalanı hava alanları son zamanlarda daha fazla dikkat çekmeye başladı daha dogrusu uçak seyhatleri dikkat çekiyor. euro ve doların artması ile seyhat ücreti de artmış durumda. Türkiyede Geçtigimiz günlerde birçok Havaalanı açılmış durumda bu ekonomik açıdan Türkiye’ye birçok açıdan katkı saglamış durumda En son havaalanlarında 2015-2016 yıllarında düşüş gözüktü nedenini birçoğumuz biliyoruz zaten 15 temmuz darbesinde havalanında patlama sonucunda yurt dışı ve bir çok yerde korkuya neden oldugu için türkiyeye gelen turist sayısı azaldı. Fakat 2017 ve 2018 yıllarında bu düşüş baya bi arttı önümüzdeki yıl bu oranın da yükselmesini umuyoruz.
Birazda yeni açılıcak olan havaalanı hakkında konuşalım…

İstanbul’un 3.Hava meydanı başka bir deyişle İstanbul Yeni Havaalanı, Avrupa yakasında Karadeniz kıyısındaki bölgede olacaktır. Hava meydanı Tayakadın ve Akpınar köyleri arasında 76.5 Kilometrekare alana yapılmaktadır. 3. Hava meydanı Çatalca, Göktürk Arnavutköy kavşağında ve Terkos Gölü’ne yakın bir alanda yapılmaktadır. 3. Hava meydanı konumu ile en ideal alan olma özelliğini göstermektedir. 3. Köprünün irtibat noktasında olacak olan ve İstanbul içinden en rahat şekilde erişimin sağlanacağı 3. Hava meydanı ile Atatürk Havaalanı arasında kuş uçuşu mesafe ise 35 KİLOMETRE ‘dir.

havaalanı ile ilgili 3. ile ilgili görsel sonucu

İstanbul Yeni Havaalanı’nın ne vakit açılacağı ve hizmet vermeye başlayacağı merak konusu oldu. Cumhuriyet tarihinin en büyük erişim projelerinden olan İstanbul Yeni Hava meydanı’nın açılış tarihini sorgulayan yurttaşlar konuya konusunda bilgi almak hesabına araştırma yapıyor. Peki, yeni havaalanı ne zaman açılacak?
Yalnızca İstanbul hava alanını değil, Avrupa hava alanını da etkileyecek bir proje olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılacağı tarihe artık çok kısa bir müddet kaldı. Uçuş testlerinin yapılmaya başlandığı havalimanının hizmet vermeye başlayacağı tarih çok sayıda kişi tarafından merak ediliyor. İşte, konuya dair merak edilen ayrıntılar…
Eriştirme ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, hizmete girdiğinde dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Yeni Havalimanının ilk fazının 29 Ekim’de Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan tarafından merasimle hizmete açılacağını, mevzubahis havalimanında çalışmaların büyük bir hızla devam ettiğini söyledi.
Havalimanının dört fazda bitireceğini hatırladan Turhan, Faz 1’de, senelik kapasitesi 90 milyon yolcu olan ana terminal binası, bir ana hava trafik kontrol kulesi, kuzey-güney doğrultusunda 60 metre genişliğinde A380 uçaklarının inebileceği donanımda 3,75 kilometrelik ve 4,1 kilometrelik 2 pist, 114’ü ana terminale yaklaşan uçak olmak üzere toplam 347 uçaklık park alanı, hangar, kargo/antrepo, catering, yer hizmetlerini sağlayan hava meydanı destek tesisleriyle 18 bin araç kapasiteli kapalı otopark alanı bulunduğunu aktardı.

Hava meydanı uzaydan görüntülendi

3.Havalimanının yapılacağı alanın takriben olarak \% 80’lik bölümü kamuya ait alandır. Geri kalan alanlar ise kamulaştırılacak ve bu şekilde 3. Hava meydanı yapımı bitirecektir. Yüksek teknoloji sistemleri ile donatılacak olan 3. Hava meydanı 6 pistten oluşacak ve 3.500 hektarlık alanda kurulacaktır. 3.Havalimanına nasıl gidilir suali da oldukça merak konularından biridir. Ama şuan için erişimin ta manasıyla olmadığı bölgeye projenin bitmesi ile beraber bir hayli alternatif gidiş yolu açılacaktır.

Taksim ile mesafesi 15 dakika olan 3. havaalanı karayolu taşımacalığında Kuzey Marmara Otobanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile irtibatlı olacak. Raylı sistem olarak, Yüksek Hızlı Tren ile havalimanındaki aktarma istasyonunda sonlanacak. Terminal, raylı sistem aracılığı ile Taksim’e bağlanacak. Bu raylı sistem, daha önceki demir yolu hattının rotanından geçirilecek. Böylelikle, toplu taşıma aracılığıyla İstanbul’un tüm bölgelerinden erişim sağlanacak.

Hakkında Blog Destek

Bu habere de bakabilirisiniz

Pubg Mobile Kasma Sorunu Nasıl Çözülür ?

günden güne gelişen battle grounds pubg mobile günden güne 7 den 70 şe yayılmaya başladı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir