Ana Sayfa / Dünya / Milli Gururumuz Hibrit Lokomotif ASELSAN VE TCDD Tarafından Görücüye Çıktı

Milli Gururumuz Hibrit Lokomotif ASELSAN VE TCDD Tarafından Görücüye Çıktı

 

TÜLOMSAŞ, TCDD Taşımacılık ve Askeri elektronik sanayii, dünyanın en büyük demiryolu fuarında Türkiye’nin yeni hibrit lokomotifini sergilemeye hazırlanıyor.

TÜLOMSAŞ, TCDD Taşımacılık ve ASKERİ ELEKTRONİK SANAYİİ teknik ekiplerinin yoğun çalışması neticesi ortaya yeni nesil ve etraf arkadaşı HSL 700, Innotrans 2018 fuarında Türkiye’nin sergilediği, rastgele bir lisans altında olmadan üretilen ilk yerli lokomotif olacak.

Modernizasyon projesi olarak başlayan proje TCDD Taşımacılık’ın uzun vadeli tasarıları ve TÜLOMSAŞ ve ASKERİ ELEKTRONİK SANAYİİ’ın yeni teknolojik gelişmeleri tasarımsal olarak lokomotife uygulamasıyla yeni bir lokomotif projesine dönüştü. Yüksek yerlilik oranı da projenin amaçladığı bir başka nokta oldu.

HSL 700, 1985 seneninden itibaren Krauss-Maffei lisansıyla Tülomsaş’ta üretilen dizel lokomotif DE 11000 manevra lokomotiflerinin modernize edilmiş sürümü. Ancak lokomotifin baştan yaratıldığını söylemek yanlış olmaz.

 

HSL 700 için daha küçük bir dizel motor kullanılarak verimi arttırıldı. Yeni nesil Li-Ion pillere sahip HSL 700, ilk çalıştırmada ve duruşlarda elektrikli cer motorunu kullanıyor. Rejeneratif frenlere sahip lokomotif, frenlemelerde ve inişlerdeki elektro dinamik enerjiyi pillerde depoluyor. Etraf arkadaşı lokomotifin emisyon oranları da düşürüldü. Lokomotif büyük fabrikalar, demiryolu bakım merkezleri başta olmak üzere tünellerde de kurtarma aracı olarak kullanılabilecek.

HSL 700’ün, dizel motor ve elektro pnömatik fren sisteminin daha az kullanılması sayesinde bakım fiyatlarını, elektrikli motor kullanımı sayesinde enerji fiyatlarını azalttığı belirtiliyor. Yeni lokomotifte harici olarak depolarda dışarıdan şarj olanağı da bulunmakta.

68 ton ağırlığında, 80 kilometre/s hıza çıkabilen lokomotif 700 kW güce sahip.

TÜLOMSAŞ, TCDD Taşımacılık ve Askeri elektronik sanayii işbirliğinin bir ürünü olan HSL 700, TCDD Taşımacılık için TCDD’nin bağlı ortaklığı TÜLOMSAŞ tesislerinde üretildi.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Markanızın firmanız için önemi ve tanıtımı

Günümüzde markalaşmanın çok önemli olduğu bu günlerde, bu kritik iş teriminin ne manaya geldiğini ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir