Ana Sayfa / Genel / Ağır hasarlı araçları satın alırken dikkat!

Ağır hasarlı araçları satın alırken dikkat!

Şayet bir araç almaya kara verdiyseniz ve hasar çok ehemmiyetli değil benim için, ehemmiyetli olan ucuz olması diyorsanız okuyacaklarınıza dikkat edin. Ağır hasarlı araçları satın alırken evvela hangi parçaların değiştiğine dikkat edin. Ancak bununla birlikte sigorta poliçesi dahilinde yapılan ekspertizlerde ağır hasarlı olduğu kabul edilen bazı araçlarda, aracın onarım kararı yerine sigortalının/hak sahibinin zararı tazmin edilerek hasarlı araçlar bu işle iştigal eden çeşitli kişi veya şirketlerce satın alındığına değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu mevkide yapılan tramer sorgusunda aracın hasar kayıtları eksper raporunda yazan tutarı yansıtmakla beraber, ağır hasarlı aracı satın alarak onarımını gerçekleştirip piyasaya süren kişi ve kurumların, eksper raporunda belirlenen standartlara uygun şekilde bu aracın onarımını gerçekleştirip gerçekleştirmediği 2. El araç piyasasında bu araçları satın alan kişilerce sorgulanmalıdır. Burada kar ele geçirmek amacıyla düşük standartlarda onarım gerçekleştirilmesi, trafikte seyir halinde veya kaza sırasında araç güvenliğinde ortaya çıkması muhtemel aksaklıklar, insanlara can ve mal kaybı olarak geri dönebilmektedir. Bu kapsamda tüketiciler ağır hasarlı araçları satın alırken öncelikle hangi parçaların değiştiğine dikkat etmelidirler. Burada şunu özellikle vurgulamak gerekir ki, sigorta şirketlerinin eksperler üzerinden tespit ettirdikleri onarım ücretlerinin standartları ile bu araçları satın alan kişilerin onarım ücretlerinin standartları çok iyi araştırılmalıdır. Sigorta şirketinin hasar tutarını şişirmesi gibi bir durum sigorta şirketinin kasasından çıkacak parayı artıracağından sigortacılık mantığı açısından esasen mantıklı bir açıklama değildir. Bu hususun da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.”

Diğer taraftan sigorta şirketlerince trafik ve kasko sigortası dahilinde tazminat ödenen gerek ağır hasarlı araçların gerekse kısmi hasarlı araçların hasar bilgilerine Sigorta Bilgi ve Himaye Merkezi’nin sunduğu hizmetlerle ulaşılabildiği, tüketicilerin ikinci el araç satın almadan önce bu servisleri kullanabilecekleri gibi güvendikleri bir bakım onarım merkezine gittikçe aracı kontrol ettirdikten sonra satış işlemini sonlandırmaları nın kendi faydalarına olacağı vurgulandı.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

İkinci el arabalar nasıl alım satım yapılır? 2020

2.el araba mı almak istiyorsunuz, pekala alım satım işleri nasıl oluyor hangi yolu izlemek gerekiyor, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir