Ana Sayfa / Dünya / BİT NASIL TEMİZLENİR

BİT NASIL TEMİZLENİR

Etrafınızdaki herkesin “başından” illa ki bir bitlenme olayı geçmiştir… Sizden geçmedi mi? Şayet bugüne kadar bitlenmediyseniz, talihli bir azınlıksınız! Çünkü bit, her ne kadar insan sıhhatini ciddi manada tehlikeye sokmasa da huzursuzluk yaratan bir asalaktır! Peki bit nasıl temizlenir? Savunma yolları nelerdir? Gelin beraber göz atalım…

Bit nedir, nasıl bulaşır?
Bit, insan ve memeli hayvanların vücudunda asalak olarak yaşayan parazit. Yaşamak ve çoğalmak için kopan cilt parçaları, deriden salgılanan yağ ve bazen kan ile beslenir. Yetişkin bir bit takriben bir susam tanesi kadardır. Yaşamak için kafa dersisindeki sıcak yerleri, kulak arkasını veyahut ense çukurunu seçenek eder. İnsan vücudu dışınca yalnızca 48 saat yaşayabilir. Bitlerin zıplama gibi bir özelliği vardır, yakın bir temasla kafadan kafaya kolayca geçerler. Çoğunlukla okul çağındaki çocuklarda bit problemi yaşanabilir. Başında bit bulunan bir kişiye azıcık yaklaşmak dahi bitlerin buluşması için yeterli olur. Şapka, şal, yastık, tarak, saç fırçası ve toka gibi eşyaların ortak kullanımı veyahut dolapta yan yana asılan elbiseler ile de bulaşabilir.

Bit alerjileri
Haşerenin ısırması neticeninde oluşan reaksiyona bit alerjisi tecrübe ediyor. Bit, kaşınma, kafa cildinde yaralanmaya kapı aralayabiliyor. Çok sık rastlanmasa da sıklıkla kaşıma neticesinde oluşan cilt kızarır, acı verir. Boynunuzdaki lenf bezleri yumuşarsa zaman kaybetmeden uzman hekime gidilmelisiniz. Ters vaziyette bir cilt enfeksiyonu vaziyeti ile karşılaşabilirsiniz.

İlaç kullanmadan bit nasıl temizlenir? Bite karşı bitkisel çözüm!
Bitlere karşı üretilmiş kimyevi ürünlerin içindeki maddelerin çocuklarınız için zararı olup olmadığından katiyen emin olamazsınız. Kimi kimyasal ürünler kafa derisinde alerji ya da döküntü yapar. Bazı vakit da kullandığınız kimyasal kafadaki bit probleminin giderilmesi için yeterli olmaz. Net neticeye varmak yerine bit ilacı yerine hanede yapılan tabii karışımlar hazırlayıp uygulama yapabilirsiniz. Bit nasıl temizlenir doğal yolla? Bitin giderilmesi için geçmişten günümüze gelen bitkisel analiz eder:

• Okaliptüs yaprağı çayı: Kaynamış iki fincan suyun içine bir avuç okaliptus yaprağı atın. Karışımı birkaç dakika ılımaya ya da soğumaya bırakın. Oda sıcaklığına geldiğinde bitlerin yaşadığı ve yumurtlalarını bıraktığı saç kökleri ve kafa derinize masaj yapın. İşlemin hemen peşinden kafanızı yıkayabilir veyahut bir müddet bu şekilde bırakabilirsiniz.

• Biberiye çayı: Okaliptus yaprağı çayının yapılışı ve uygulaması ile birebir aynıdır.

• Lavanta Esansı: Lavanta esansına marketlerden erişebilirsiniz. Aldığınız ürünün saf lavanta yağı olmasına dikkat edin. Birkaç damla esansı kafa cildinize masaj yaparak uygulayın.

• Elma Sirkesi: Banyo yaptıktan sonra 3/2 ölçek sıcak veya ılık su, 3/1 ölçek elma sirkesi ile bir karışım hazırlayın ve saçınıza sürün. Kuru saça da uygulayabilirsiniz.

• Aromatik yağlar: Hindistan cevizi, yasemin, ıtır çiçeği ve anason gibi aromatik yağlar çoğu bitleri yok eder. Kafanıza bir kaç damla dökerek masaj yapınız. Ardından yukarıda söz ettiğimiz elma sirkesi ve su karışımını da uygulayabilirsiniz.

• Mayonez: Kuru saça bir veyahut ansızın fazla yemek kaşığı mayonezi uygulayın. Tesirini arttırmak için, mayonezin tüm saç cildinizi kapladığına emin olduktan sonra, bir bone ile kafanızı kapatıp en az 8 saat bekleyin. Daha sonra dayanabildiğiniz kadar sıcak su ile kafanızı yıkayınız. Hemen peşinden dar dişli tarakla saçlarınızı tutam tutam ayırarak tarayın. İşlemi tekrarlamak için 7-10 gün arası bekleyin.

• Zeytinyağı: Banyo yaptıktan sonra bol miktarda zeytinyağını dayanabileceğiniz bir sıcaklığa ısıtıp kafa cildinize ve saç köklerinize uygulayın. Başınıza dairesel hareketlerle parma uçlarınızla masaj yapın ve daha sonra başınızı bir bone ile kapatın. Gece bu şekilde uyuyun ve sabah kalkınca ılık suyla yıkayın. İnce dişli bir tarakla saçınızı tarayarak kalan bitleri ayıklayın. Bu işlemi üç gece süresince tekrarlamanız gerekir. Böylelikle saçınız hem bitlerden kurtulacak hem de parlak ve yumuşak bir yapıya sahip olacak.

• Limon: Astringent özelliğe sahip olan limon, derideki bitin gitmesine yardımcı olur. Limon suyunu sıkıp, saçlara ve saç diplerine bolca uygulayın. 1 saat bekledikten sonra bit tarağı ile saçınızı tarayın. Tüm sirkeler yok olana kadar her gün aynı işleme devam edin.

Bitten nasıl savunulur?
• Başka kişilere ait toka, bere, şapka gibi saç aksesuarlarını asla kullanmamalı, fırça ve tarağınızı kimseyle paylaşmayın.

• Toplu taşıma ya da sinemalardaki kumaş ve yüksek arkalığı bulunan koltuklara başınızı dayamayın.

• Kuaförlerde kullanılan saç fırçaları ve aksesuarlarının hijyenik olduğundan emin olmalısınız.

• Bitlerin yakınlaşmasını önlemek emeliyle içinde kafur maddesi bulunan bit tokası kullanabilirsiniz. Bit tokasını, daha sonra kendi gizleme kabının içinde gizleyebilirsiniz.

Gebelikte bit nasıl temizlenir?
Gebelik döneminde bit problemi yaşıyor ve bitten kurtulmanın yollarını arıyorsanız, ilaç kullanmak yerine natürel yollara müracaatınız. Yapacağınız işlemde size gerekecek ürünler: Zeytinyağı, mayonez (vazelin de olabilir), şampuan, havlu, bit tarağı, streç film (duş bonesi de seçenek edilebilir), beyaz sirke, saç kurutma makinesi. Mayonez veyahut vazelini zeytinyağı ile karıştırıp, kafa cildinizden başlayarak saçlarınızın her yerine masaj yaparak uygulayınız. Karışımı kafanıza iyice yedirdikten sonra streç film veya bone ile sarınız. Daha sonra saç kurutma makinesi yardımıyla saçlarınıza ısı veriniz. Karışımı saçınızda yarım saat tuttuktan sonra şampuanla saçlarınızı durulayarak havlu ile kurutunuz. Son olarak da, 4 su bardağı sıcak su ve 4 su bardağı sirkeyi karıştırınız. Hemen peşinden bu karışımla saç diplerinize masaj yaparak uygulayınız. Daha sonra havlu ile kafanızı sarıp 1 saat bekleyip bol su ile durulayınız. Müddet dolduktan sonra bit tarağı ile saçlarınızı tarayınız.

Uzun saçta bit nasıl temizlenir?
Bitin kısa veya uzun saçtan temizlenmesi için uygulanması şart olan bit temizleme işlemi tamamiyle aynıdır. Yalnızca uzun saçtaki biti temizlemek sabır gerektirir.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Markanızın firmanız için önemi ve tanıtımı

Günümüzde markalaşmanın çok önemli olduğu bu günlerde, bu kritik iş teriminin ne manaya geldiğini ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir