Ana Sayfa / Dünya / EMLAK İŞİ NASIL YÜRÜR?

EMLAK İŞİ NASIL YÜRÜR?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere emlak  hakkında biraz bilgi verecegim. Bildiginiz üzere son yıllarda emlakçılık insanların tercihlerine kattıgı mesleklerden oldu nedeni ise sattıkları her bir daire den iyi bir komisyon alıyorlar. Peki emlakçı ne yapar?

Emlakçı, Bir gayrimenkülün satış, kiralama ve pazarlamasını yapmakla sorumludur.

Emlak komisyoncusu , kendisine kapora almak konusunda verilmiş vekaletname olmaksızın KAPORA ALAMAZ . Kapora , alım – satım işlerinde , satıcı veya kiralayan imzası alınarak teslim edilir.

Satış Öncesi Emlağın Özelliklerini Öğrenme

Emlak sektörü herkesin bildiği gibi gayrimenkuller ile ilgilenilen bir sektördür. Gayrimenkullerin alım – satım ve kiralama işlemleri çoklukla emlakçılar tarafından yapılmakta ve bu işlemlerden belirli bir komisyon almaktadırlar. Lakin alım – satım işlemlerinde, kiralama işlemlerinde emlakçıların dikkat etmesi şart olan noktalar bulunmaktadır. Bilhassa de bu işlemler için size gelen ve gayrimenkulü satmak veya kiralamak isteyen kişilerden bilgi almak gerekir. Zira gayrimenkullerin alım satım işlemlerinde emlakçının bilgi sahibi olması işlemin bitirmesi açısından büyük ehemmiyet taşımaktadır. Sözgelişi bir kişi emlakçıya evini satması için müracaat etti diyelim. Lakin evin üzerinde ipotek var ve emlakçı bundan habersiz. Bu vaziyette emlakçı zan altında kalabilir veya daha değişik şeylere sebebiyet verebilir. Bu gibi vaziyetlerin önüne geçilmesi için de emlağın özelliklerinin ve bilgilerinin emlakçıya verilmesi önemlidir. Emlağın tapu bilgileri, ada, parsel, yüzölçümü gibi bilgilerin, metrekare ve odalar konusunda bilgilerin, binanın yapısı ve inşaat türü ile alakalı bilgilerin, evin bulunduğu adresi, vergi vaziyeti gibi bilgilerin kesinlikle verilmesi gereklidir. Hane ile ilgili emlakçının ayrıntılı bilgi sahibi olması hem satışın kolaylığı açısından hem de satıştan dolayı mesele oluşmaması itibariyle mühimdir.

iyi bir emlakçıyı nasıl bulurum diye düşünenler artık interentte reklam veren ticaret siteleri var bunlara bakarak yardım alabilirsiniz. internetten bulması daha tehlikeli diyenler ise dogru daha tehlikeli fakat yorumlarda insanların düşünceleri ile o emlagın güvenilir olup olmadıgını anlarsınız.

ve yahutta çevrenizde ki insanlardan yardım alabilirsiniz.

Asıl konumuz emlak işi nasıl yürür?

1. Alıcılara emlak satmak, mal sahibiyle anlaşma yapmaktan 30 misli zordur.
2. Yeni emlakçının ilk işi, en kısa sürede işini öğrenmesidir.
3. Emlakçı, insanları etkileme ve iletişim gücü ile orantılı olarak kazanır.
4. Emlakçı, yeterince para kazanmıyorsa, yeterince servis vermiyor demektir.
5. Emlak işinde eğitim, sadece bu işte başarıya ulaşmış kişiler tarafından verilmelidir (teorisyenlerden alınması sakıncalıdır).
6. En iyi olmak için, en iyilerle birlikte olmak gerekir.
7. Ortalama satıcıdan daha fazla kazananlara, profesyonel satıcı denir.
8. Profesyoneller, dış etkenlerden dolayı morallerini bozmazlar.
9. Şampiyon emlakçı, finansal, ruhsal ve fiziksel açıdan zengin olandır.
10. Para, anlatıldığı gibi insanları kötü yapmaz. Paranın insanı kötü yaptığını söyleyen kişiler, ortalama ya da kaybeden kişilerdir; onlardan mümkün olduğunca uzak durulması gerekir.

Hakkında Blog Destek

Bu habere de bakabilirisiniz

İnternetin Modern İşletmeler ve Şirketler Üzerindeki Etkisi

İş dünyası liderleri, sürekli gelişen teknoloji sektörüne ayak uydurarak karlı bir organizasyon yürütmeyi dengelemelidir. Bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir