Ana Sayfa / Dünya / ikinci el araba fiyatları düşecek mi? 2020

ikinci el araba fiyatları düşecek mi? 2020

Korona virüs salgının tesiriyle birlikte, ekonomik krizin tesirinin en çok hissedildiği sektörlerden biri otomotiv sektörü. Oto pazarlarında araçlar el yakıyor.  Galericiler satış yapamamaktan, yurttaşlar ise bir senede hemen hemen yüzde 125 zamlanan araçları alamamaktan dertli.

İstanbul’un Eyüp kazasında bulunan ikinci el araba satışının yapıldığı ESBAŞ Rami Açık Oto Pazarı’nda hem araç satıcıları hem alıcılar yüksek fiyatlardan dert yanıyor. Satıcılar, koronavirüs ( Covid-19) salgını hasebiyle sıfır araç imalatının durması, dışalım ve ihracattaki balanssızlık, vergilerin yüksekliği ve TL’de yaşanan değer kaybından kaynaklı her geçen gün fiyatı artan ikinci el araçları satamamaktan, yurttaşlar ise ikinci el araçların sıfır araç fiyatına satılmasından yakıntıcı.

İkinci el araç galerisi sahibi Can Çolak, salgın ve sıfır araç imalatının durmasının fiyatlardaki en büyük etkenler olduğuna dikkati çekti.

Çolak, “Araçların fiyatları haftalık olarak artıyor. Sattığımız bir aracı bir hafta sonra aynı fiyata alamıyoruz. Düşük kilometreli araçlar sıfır araç fiyatına yaklaştı. Yine de satış yapabiliyoruz. Geçen sene bu anaparamla 15 ve 20 araç sergileyebiliyorken, şimdi o anaparanın yüzde 10 fazlası ile en fazla 7 ve 8 tane araç sergileyebiliyorum. Anaparam daha yüksek ancak paramızın bir değeri yok” diye konuştu.

Çolak, internet siteleri üzerinden de araç satışı yapılmasının piyasayı negatif etkilediğini,  denetlemeler yapılmadığı için yüksek fiyattan satış yapılmasının piyasayı bozduğunu söyledi.

TL’de yaşanan değer kaybının fiyatları da etkilediğini söyleyen galerici Kenan Kaya, şöyle dedi:

“Ekonomi de böyle çöker. TL’deki değer kaybı her şeye yansıyor. İnsanlar bütçesine göre bir şeyler bakmaya çalışıyor. Çok nadir satışlar oluyor. Haftada bir araba satarsak öpüp başımıza koyuyoruz. Aldığımız aracı satıyoruz fakat yerine yeni bir araç koyamıyoruz. 1 ayda gelen farkın haddi hesabı yok. Önümdeki araç şuan 111 bin TL. Geçen yıl bu aracın fiyatı 60 bin TL idi. Daha doğrusu pandemiden önce bu fiyattaydı. Ekonominin tıkanıklığı dolayısıyla fiyatlar böyle artış gösteriyor.”

Hüseyin Dilman bir senedir araba almak için pazara gelip gittiğini, ancak fiyatların yüksekliği hasebiyle istediği bir aracı alamadığını ifade etti. Her hafta fiyatların yükseldiğini söyleyen Dilman, 2019 senesi Temmuz ayında hane almak için arabasını sattığını aktararak, “Aracımı geçen yıl 80 bin TL’ye sattım. O araç şimdi 180 bin TL oldu. Bir yıl önce 100 bin TL’ye aldığımız aracın fiyatı şimdi 200 bin TL olmuş. Fiyatların nedenin de fırsatçılık olduğunu düşünüyorum” diye belirtti.

Galerici Yalçın Kepenek, pazarın halini “bitkin” şeklinde nitelendirdi. Kepenek, “Ne alan var ne satan var. Fiyatları soran gidiyor. Devletin bu işe el atması ihtiyaç duyulan. Para da iş yapmıyor, iş görmüyor. Sattığı paraya aynı arabayı alamıyoruz. Seri imalat durdu. ÖTV’ler çok yüksek. Böyle olunca biz de halk da zorluk yaşıyor” dedi. 

Oto pazarı dışında galerisi olan ve satmak için araba almaya gelen Zikri Aygül de şunları söyledi:

“Bu hafta almadığımız aracı, öbür hafta en az bin ya da iki bin lira üzerine koyup alabiliyoruz. Fiyatları yüksek. Aradığını bulamıyorsun, bu hafta sattığını öbür hafta alamıyorsun. Allah yardımcımız olsun, işler zor biraz. Fiyatlar Ocak ayına göre hemen hemen yüzde yüz attı.”

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

ABD-Çin Ticaret Savaşı Nasıl Sona Erecek? 3 Senaryo var.

ABD-Çin ticaret savaşı Temmuz 2018’de başladı ve herkesi şaşırttı. Küresel ticaret dinamiğinin kalıcı olarak nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir