Ana Sayfa / Genel / İkinci el arabalar nasıl alım satım yapılır? 2020

İkinci el arabalar nasıl alım satım yapılır? 2020

2.el araba mı almak istiyorsunuz, pekala alım satım işleri nasıl oluyor hangi yolu izlemek gerekiyor, bu suallerinize yanıt bulacaksınız.
Bir çoğumuz bir gün netlikle hayalindeki ikinci el otomobili almak için, bilmediği işlemlerle boğuşacak. Biz de işinizi kolaylaştırmak için, son mevzuata göre araba alım satım işlemlerini derledik.

Noterden aracın satın alımını gerçekleştirmeden önce, trafik ceza veya vergi borcu olup olmadığı sorgulanmalı. Böyle bir borç varsa noterler satış işlemini gerçekleştirmez.

İkinci önemli kontrol ise kontrol sorgusu. Araç Kontrolünün olmaması, satışa ve tescile mani bir durum değil.  Ancak aracın Tüvtürk kontrolünün bulunmaması halinde konuyla ilgili tüm cezalar alıcıya geçeceğinden kontrol edilmesini öneririz.

Zorunlu Trafik Sigortası da üçüncü olarak kontrol edilmeli. Bu da satışa mani değil ama satış işleminden sonra oluşabilecek tüm adli ve cezai sorumluluklar alıcıya ait olacaktır.

1 Mayıs 2010’dan itibaren hem araç satış sözleşmesinde kullanılacak adres hem de Tescil Dokümanının postalanacağı adres, Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Adres Kayıt Sisteminden elektronik ortamda alınacağı için, tarafların adreslerinin bu sistemde kayıtlı olması gerekiyor. Bu yüzden; TC Kimlik No Doğrulama adresinden sisteme kayıtlı olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz.

Tüm kontrollerden sonra, bakalım noter satışı için ihtiyaç duyulan belgeler neler. Bu belgeler; Ruhsat veya Tescile Ait Geçici Doküman, Trafik Dokümanı, T.C.Kimlik Numarası, Geçerli Kimlik Dokümanı, İşlem Vekaleten yapılacak ise vekaletnameler, Firma için vergi numarası, Yabancılar için vergi numarası ve bazı vaziyetlerde plaka olarak sıralanıyor.

Peki sizleri noterde ne gibi işlemler bekliyor? Öncelikle ihtiyaç duyulan tüm belgeler noter tarafından kontrol edilir, eksiklik ya da hata olması vaziyetinde bitirdilmek üzere taraflara bilgi verilir. Eksik doküman ile işlem yapılamaz.

Ardından hem alıcının hem de satıcının kimlik ve adli ehliyetleri kontrol edilir. Ardından aracın satış devir ve tesciline mani bir vaziyeti olup olmadığı incelenir.  Bunlarda mevzu olmaz ise noter yetkilisi satış sözleşmesini 3 nüsha halinde hazırlar.

Taraflar ve noter satış sözleşmesini imza atar. Akabinde noter yetkilisi satış işlemini elektronik ortamda hazırlar. Noter giderleri ödendikten sonra satış işlemi bitirir. Evvelce olduğu gibi tekrar trafik tescil bürolarına gitmeye gerek kalmaz.

Trafik Tescil bürolarına gidilmeyeceğinden işleme ait tescil vesikaları daha sonradan adrese postalanacaktır. Bu yüzden satış ve sicili takiben bir  ay geçerli olacak Tescile Ait Geçici Vesikanız hazırlanır ve alıcıya teslim edilir.

Yeni alıcı 15 gün içinde ilgili Tescil Bürosundan Tescil Vesikasını elden alabilir. Alıcı 15 gün içerisinde almaz ise, Tescil Vesikası, Adres Kayıt Sisteminde kayıtlı adresine otomatik olarak postalanır.

Yeni alıcı 10 gün içinde satın aldığı araca ait Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmak zorundadır.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

2020 ocak-şubat-mart sıfır araç satış lideri

Piyasalarda 2.el otomobil satışlarında yetişemdiklerini söyleyen oto alım satım yapan galericilerin yanında birde sıfır araç satışları var …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir