Ana Sayfa / Dünya / Format Nasıl Atılır?

Format Nasıl Atılır?

Bilgisayara format nasıl atılır? Bilgisayarınız yavaşladığı vakit veyahut format vakitinin gelmesiyle atılan format başka bir deyişle biçimlendirme; bilgisayarınızın performansının artmasına yardımcı olacaktır. Dolan ve yavaşlayan sistem ve hafızaların düzenli olarak en az senede bir sefer formatlanması gerekiyor. Haberimizde Windows için nasıl format atılır sualinin cevaplarını sizlerle paylaştık.

Format atmaya karar verdiğinizde, teklifim ilk önce bilgisayarınızın en azından eternet sürücüsünü indirip bir taşınabilir hafızaya kopyalayarak sonra işleme başlamanızdır, zira formattan sonra bilgisayarınız eterneti görmezse diğer sürücüleri de yükleyemeyip çok zorluk çekersiniz.

Silinmesini istemediğiniz dosya ve klasörleri formata başlamadan ya  D sürücüsüne yada taşınabilir hafızaya almanız iyi olur. Benim tavsiyem bunları taşınabilir hafızaya alarak hard diskin tamamiyle silinmesidir.

Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızı yine başlatarak başlarken delete tuşuna basarak bios ekranına gelin, çoğunlukla bu tercih” boot ” veya ” boot setting ” ve bazen de resimde olduğu gibi ”advenced bios features ” olabilir, enter medya,

Burada istikamet tuşları ile boot seçeneğine girerek bilgisayarın açılırken ilk başlama seçeneğini cd room yapın,

Genelde bu seçenekleri F5 -F6 tuşları veya  –  + tuşları ile değiştirebilirsiniz.

Boot yani açılış seçeneğini cd room yaptıktan sonra farklığı kayıt için F10 tuşuna basarak kayıt edin.

farklığın kayıt edilmesi içinde resimde olduğu gibi y harfine basıp entere basın .

Artık yapmanız şart olan işletim sistemi cd nizi cd room a takarak makinayı yine başlatmak, siyah bir ekranda cd den ön yükleme için rastgele bir tuşa medya yazısı çıkınca bir tuşa basarak yüklemeyi başlatabilirsiniz.

Yükleme esnasında size bir takım seçimler sunulacaktır saat seçimi, bilgisayar isimi ve kullanıcı isimi buları istediğiniz gibi ayarlayıp devam edebilirsiniz .

Hard diskinizin bölümleri geldiğinde isterseniz gelişmiş ayarlara girerek hepsini silip yeniden bölüm oluşturup böylelikle yükleme yapabileceğiniz gibi ehemmiyetli dosyalarınızın olduğu bir D sürücünüz varsa ona dokunmadan yalnızca C sürücüsünü biçimlendirip tekrar aynı yere işletim sistemini kurabilirsiniz.

Makinanız bu işlemler sırasında birkaç kez yeniden başlatılacaktır ve her seferinde ön yükleme için bir tuşa basın yazısı çıkacaktır bir daha basmayın basarsanız bütün işlemler baştan başlayacaktır unutmayın.

Heyetim bittikten sonra başlat tuşuna  tıklayarak bilgisayar yazısına sağ tıklayın ve masaüstünde gösteri seçin, daha sonra masa üstündeki bilgisayar ikonuna sağ tıklayarak özellikleri seçin açılan pencerenin sağ üstündeki alet yöneticisini seçerek bilgisayarınız eksik olan sürücülerini tespit edin ve bunları bilgisayarınız markasına veya anakartının modeli göre internetten o markanın veya o anakartın firmasının web sitesinin destek bölümünden indirip kurabilirsiniz bilhassa o firmanın web sitesine gitmenizi öneriyorum bir takım siteler sürücü arayanları kandırarak kendi istediği programları bilgisayara yükletiyorlar yani yeni temizlediğiniz bilgisayarınızı tekrar gereksiz programlarla doldurmuş oluyorsunuz.

Birde işletim sistemi ekran kartı sürücüsünü otomatik olarak görmüş olsa dahi ekran kartı modelinize göre sürücüyü ekran kartının firmasının web sitesinden indirin ve kurun.Şayet bilgisayarınızın alındığı zaman sürücü cd leride verilmiş ise bu kadar uğraşmadan o cd ler ile sürücüleri kurabilirsiniz.

Bütün işlemler bittikten sonra spontane açılan gereksiz programlarda sürücü yüklemesi sırasında yüklenmiş olduğu için bunların bilgisayarla beraber açılmasını önlemeniz makinanızın hızlı çalışmasını sağlayacağından bunlarıda kapatmanız gerekir nasıl kapatabileceğinizi eski bir yazımdan öğrenebilirsiniz, buradan bakın.

Bilgi günlüğümüze erişmenin yolu bilgisayarlarımızdan geçtiği için ilk paylaşımımızı bu konuya ayırdık Hemen hemen her bilgisayar kullanıcısının derdi bilgisayarlarını açarken istemedikleri halde bir takım programların açılmasıdır, hata bunların çoğunun ne olduğunu ve ne vakit yüklendiğini dahi anımsamayız ekseriyetle bir takım sitelerde dolaşırken istemeden tıkladığımız kandırmacalar neticeninde yüklenmişlerdir .

Ben sizlere bu programların nasıl kapatmayı ve bir daha açılmayacağını resimli olarak anlatmak ve sizi bu dertten kurtarmak istiyorum.

Programların açılmasını önlemek için

İlk önce başlat menüsüne tıklayarak  arama yerine –  msconfig  – yazıyoruz veya buradan kopyalayabilirsiniz. Sonra enter tuşuna basın.

Biraz bekleyince karşınıza sistem yapılandırması çıkacaktır burada başlatma bölümününe tıklayın,

başlatma bölümündeki tikleri kaldırın

tikleri kaldırdıktan sonra tamam basın yeniden başlatması gerekicektir

yeniden başlatın ve gereksiz programların açılma işgalinden kurtulun.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Markanızın firmanız için önemi ve tanıtımı

Günümüzde markalaşmanın çok önemli olduğu bu günlerde, bu kritik iş teriminin ne manaya geldiğini ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir