Ana Sayfa / Dünya / Apple mı Samsung mu?

Apple mı Samsung mu?

APPLE MI SAMSUNG MU?

Asalında iki firmayı karşılaştırmak yanlış olsa gerek. Apple, ürünlerini hem yazılımsal hem de tasarımsal olarak hazırlayan ve anlaştığı üreticilere ürettiren bir dünya devi. Samsung ise pek çok sektörde imalat gösteren, hem elektronik bileşen, hem depolama birimleri, hem batarya, hem de komple alet başta olmak üzere, şirketlerin başka birimlerine inecek olduğumuzda iş makinesi dahi üreten dev bir firma.

GALAXY S7 Mİ İPHONE 7 Mİ?

Yazımızın konusu, iki firma hakkındaki rekabeti, geçmişten günümüze incelemeyle ilgili. Fakat pek çok kişiyi son zamanlarda iPhone 7 mi yoksa Samsung Galaxy S7 mi daha iyi suali ilgilendiriyor. Bu meselenin yanıtını merak eden okurlarımız, aşağıdaki linkten muhtevaya ulaşabilirler.

iPhone 7 – Galaxy S7 karşılaştırma (Video)

Peki bilhassa akıllı telefon, tablet, müzik çalar gibi noktalarda rakip olan bu iki şirket acaba birbirleriyle bu noktaya nasıl geldiler? Yıllardır birbirlerine açılan patent davaları ve ciddi rekabet ne düzeyde. Gelin 2010’lu senelerin başından günümüze olan süreci irdeleyelim.

Apple 

16-10/23/apple-california.jpg

Abecesel olarak ilk Apple’dan başlıyoruz. 1976 seneninde kurulan şirket, günümüze kadar bir sürü elektronik alet üretmiştir. Apple‘ın resim makinesi dahi vardı. Fakat günüzmüde tüketici elektroniği üzerinde yoğunlaşan bir firma olarak karşımızda.

MacbookMacbook AiriMaciPodiPadiPhone ve Apple TV gibi ürünler son zamanlarda popüler ürünleridir.

Apple, Amerikan şirketi olması, yaratıcı reklamları ve sıradışı dizayn anlayışı, estetik ve kolay kullanışlı ürünleri ile bilhassa Amerika’da büyük bir fan kitlesine sahip. Ayrı olarak ürünlerin AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ücretleri diğer markalara göre uygundur. Apple’ın fan kitlesi tüm dünyaya dağılmış olup, şu an Apple dünyanın en büyük şirketleri arasındadır.

Apple daha çok yazılım ve tasarım ağırlıklı bir şirkettir. İmalat konusunu diğer şirketlerden sağlayıp, yazılımı ürüne göre geliştirme konusuna ehemmiyet verir. Zati bir ürüne verilen uzun soluklu yazılım destekleri bu konuda en ehemmiyetli ispat olsa gerek.

2016 verilerine göre 233.715 milyar dolar geliri olan Apple, Forbes’a göre dünyanın en büyük 8. şirketi.

Samsung 

16-10/23/samsung-hq-in-korea.jpg

Samsung, 1938 seneninde kurulan bir firmadır. Çeşitli şirketlerin birleşiminden oluşan firmanın en büyük firması ise Samsung Elektronics’dir.

1997 seneninde otomotiv alanındaki şirketini Fransız Renault’a satan şirket, buradan kazandığı parayı elektronik ve bileşenlere yatırmıştır.

Samsung‘un inşaat tarafındaki firmasının yaptığı Petronas Kuleleri inşaatı ise dikkatleri üzerine çekti ve firmanın her konuda iddialı olduğunu herkese ispat etti.

Samsung Elektronics, hane eşyaları, televizyonlar, kameralar, akıllı telefon, tablet, dizüstü bilgisayarlar, hafıza ürünleri, monitörler, müzik çalar, DVD, Bluray oynatıcı, ev sinema sistemleri ve bir çok ürün üreten bir firma. Ayrı olarak Samsung genelde kendi ürettiği parçaları kullanan ender şirketlerdendir.

Oturum imalatında oldukça başarılı olan firma ayrı olarak Exynos işlemci ailesini de geliştiriyor. Ayrıca ürünlerindeki depolama ürünleri, optik sürücüler, RAM gibi ekstra bileşenleri de kendi üretip hem ürünlerinde hem de başka firmalara tedarik etmektedir.

Kısaca üzerinde Samsung yazan su sebili bile görebilirsiniz.

Dünyada ARGE’ye en çok yatırım yapan şirketlerden biri olan Samsung, hem kendi ürettiği parçaları kullanan hem de parçalarını satan ender firmaların başında geliyor.

Samsung Electronics, Forbes’a göre 177 milyar dolarlık bir güce sahip.

 

 

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

İnternetin Modern İşletmeler ve Şirketler Üzerindeki Etkisi

İş dünyası liderleri, sürekli gelişen teknoloji sektörüne ayak uydurarak karlı bir organizasyon yürütmeyi dengelemelidir. Bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir