Ana Sayfa / Dünya / Hangi Supplementi Kullanmalıyım?

Hangi Supplementi Kullanmalıyım?

SUPPLEMENTLER

Supplement incelemelerine başlamadan önce, bu konuda yanlış bilinen 2 noktaya vurgu yapmak istiyorum:

Supplement zarar veren değildir!Supplementler sıkça alakalı olmayan insanlar tarafından garip karşılanabiliyor, ama bu ürünler birer besindir. Besin ne kadar zarar veren olursa, supplement de o kadar zarar veren olabilir.

Supplementler işlenmiş besinlerdir; ama kendi besininizi kendiniz üretmiyorsanız, supplementlere ayrı olarak kötü bir gıda gibi bakmak biraz komik. Hem de ne kadar iyi beslenirseniz beslenin, bazı gıdalar perhizinizde eksik kalabilir. Supplementlerin emeli da bu eksikleri doldurmaktır ve Ağırsağlam’ın anlattığı şekilde, usülüne uygun alırsanız kaygı etmenize gerek yok.

Supplement mucize değildir!

Supplementler besindir. Besin ne kadar yararlı olursa, supplement de o kadar yararlı olabilir. Supplementler yalnızca ihtiyacımız olan gıdalar yalıtılarak sunulduğu için kullanım kolaylığı oluştururlar. Yerleri, vakitleri vardır. Ama akılalmaz farklar oluşturmazlar. İdman yapmadan, düzgün beslenmeden bu ürünleri kullanmak takımı giymeden papyon takmaya benzer.

PROTEİN TOZU

Ağırsağlam özet

En popüler supplement olmayı hak etmiyor diyemeyiz. Protein tozunun yararı protein içermesidir. Voodoo, hokus pokus bir ürün değildir. Perhizinizde protein eksik kaldığı vakit almanız gerekebilir. Sütten oluşur, sıhhatsiz bir ürün diyemeyiz.

Protein tozlarının bir hayli çeşidi vardır. En yaygın olanları whey ve casein proteindir. İkisi de sütten oluşur, hayvansal kaynaklıdır. Bu kılavuzda diğer kaynaklardan ele geçirilen protein tozlarını incelemeyeceğiz.

Protein tozunun kullanım emeli ve yararları

Protein tozlarının emeli perhize fazladan protein ilave edip adalelerin protein sentezi için şart olan protein miktarını karşılamaktır. Şayet bu miktarda proteini perhiziniz karşılayabiliyorsa, ekstra protein tozu almanın adale gelişimine ekstra bir yararı olmayacaktır.

Whey protein hızlı sindirilen bir proteindir. Casein ise biraz daha yavaş sindirilir. Proteinin veya protein tozunun zamanlamasının çok ehemmiyetli olduğu söylenir, ancak bu önerme çoğu kez geçerli değildir. Şayet gün içerisinde öğünlerinizi düzenli aralıklarla alıyorsanız ve günün nihayetinde bir şekilde protein ihtiyacınızı karşılayabiliyorsanız, proteinin hızlı veya yavaş sindirilmesi fark oluşturmaz.

Ama gün içerisinde protein ihtiyacınızı karşılayamama vaziyetinde veya İntermittent Fasting tarzı bir perhizle aç idman yapılma vaziyetinde proteinin idmanın hemen peşinden hızlı sindirilecek şekilde alınması fark oluşturabilir. Ayrı olarak bir takım araştırmalar yaş ilerledikçe daha hızlı sindirilen protein seçenek edilmesi gerektiğini öneriyor.

Protein tozları sıhhatli mı?

Protein tozu sütten üretilir, sentetik değil, natüreldir. Üretildiği süt ne kadar sıhhatliyse, tozu da o kadar sıhhatlidir. Ürünler arasında kaliteyi belirleyen etken de budur. Milyonların sofrasındaki ekmekten daha sıhhatlidir. Fakat derinlemesine incelendiğinde süte bağlı problemleri, bir hayli protein tozu da taşır. Süt kimi insanlarda alerjiye, sivilceye ve gaz & şişkinlik gibi problemlere kapı aralayabilir. Laktoz alerjisi olanlar izole whey tercih edebilirler.

Protein tozları veya protein böbreklere zarar vermez. Fakat böbreklerinde problemleri olan insanların dikkatli protein tüketmesi, dolayısıyla dikkatli protein tozu tüketmesi gerekir. Genel olarak protein tüketmek vücudun pH balansını asidik yapacağından dolayı, bol su içmek adale geliştirmek isteyen insanlar için yararlı olacaktır.

Protein tozu ile ilgili kalp krizlerinden, yapay kaslardan, sarkan kas oluşturmalardan tutun da; çok hızlı kas yapmalara, anormal büyümelere kadar hurafeler dizilmektedir. Fakat ürünün yarar ve zarar vaziyetleri özetlendiği gibidir, sanıldığı kadar aksiyonlu bir supplement değildir.

Protein tozları nasıl kullanılır?

Miktar olarak protein tozunu günlük ihtiyacınızı bitirmek için şart olan ne kadarsa, o kadar alabilirsiniz. Fazla protein almanın da bir zararı yoktur. Spor yapılan günlerde protein ihtiyacı diğer günlerden değişik olmayacaktır.

Zamanlama hesabına, şayet gün içerisinde düzenli olarak öğünlerinizde protein alıyorsanız, sporun hemen peşinden protein tozu almak zorunda değilsiniz. Ancak spora kadar aç kaldıysanız veya protein almadıysanız, sporun hemen hemen peşinden whey protein almanız yararlı olacaktır. Bunun dışında protein tozunu protein yemediğiniz bir öğünde alabilirsiniz. Düşük kalorili bir perhiz uyguluyorsanız, protein tozu öğün yerine de geçebilir.

Genel olarak aldığınız ürünün kutusunda yazdığı şekilde alabilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi acil almanız gerektiğinde su ile almanız daha iyi olacaktır.

 

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Son dakika transfer,Emre Kılınç

UEFA’dan merakla beklenen karar henüz gelmemesine rağmen transfer çalışmalarına hız veren Fenerbahçe, Sivasspor oyuncusu Emre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir