Ana Sayfa / Dünya / Videolar / Büyük bir Google algoritması güncellemesinden sonra yapılacak 3 şey

Büyük bir Google algoritması güncellemesinden sonra yapılacak 3 şey

Google’ın organik arama sıralaması algoritmasına yeni bir güncelleme hakkında duydum mu? Panik yapma! Köşe yazarı Ryan Shelley, bu güncellemelere sakin ve yapıcı bir şekilde cevap vermek için verdiği ipuçlarını paylaşıyor.
SEO dünyasında tek sabit değişimdir. Aslında, Google’ın arama algoritmasını her yıl yaklaşık 500 ila 600 kez değiştirdiği bildiriliyor . Bu güncellemelerin çoğu küçük ve çoğu zaman kullanıcılar ve SEO tarafından bile alınmıyor olsa da, Google her zaman büyük güncellemeler yayınlıyor.

Geçtiğimiz iki yıl boyunca, algoritmaya ilişkin dokuz önemli güncellemeyi gördük. En son iki “ Possum ” (1 Eylül 2016’da yayınlandı) ve Penguin 4.0 (23 Eylül 2016’da yayınlandı), SEO topluluğunda çok fazla heyecan yarattı.

SEO topluluğunda benim Yıllar boyunca, gibi güncellemeler izledin Kafein ve Vince 2009 yılında, Panda / Farmer , 2011 yılında, -Tam Eşleme Alan (EMD) Güncelleme ve Penguen 2012 yılında, Güvercin 2014 yılında ve diğerleri yukarıda ele salladı sıralamalar ve SEO’ların işlerine yaklaşma şeklini değiştirdi. Mesleğimin başlarında, yazıyı okuduktan sonra okuyabiliyordum ve bilinmeyenlerin kaygısı beni bir panik haline getiriyor.

Ama artık değil. Günümüzde, aşırı tepki vermediğimden emin olmak için kullandığım üç basit yönergeye sahibim – ve sitem ve müşterilerim için doğru hareketi yapıyorum.

1. panik yapmayın
Büyük algoritma güncellemeleri stresli olabilir, anlıyorum. Ancak gerçek şu ki, Google’ın hiçbir zaman ayrıntılı bir listesini almayız. Bu yüzden, özellikle başlangıçta çok az şey bildiğimiz bir şey hakkında panik yapmak, gerçekten zaman ve enerji kaybıdır. Örneğin en son Penguen güncellemesini alalım.

Google, Penguin 4.0 sürümü ile Google Web Yöneticisi Merkezi Blogu aracılığıyla güncellemeyle ilgili bilgileri paylaştı . Birtakım değişiklikler yapılırken, bize neler beklemeleri gerektiğine dair biraz bilgi veren birkaç açık ayrıntı verdiler:

Penguen şimdi gerçek zamanlı.
Penguen şimdi daha ayrıntılı.
Şimdi, bu bilgiyi bilmeden önce, çoğu bu güncellemenin ne getireceğini tahmin etti. Bazıları haklıydı, diğerleri de fazla değildi. Ama bir şey kesin. Güncelleme hakkında paniklediysen ve ne olduğunu tahmin etmeyi denediysen, muhtemelen çok fazla endişeleniyorsun. Bu yüzden büyük bir güncellemeyi öğrendiğinizde başınız dönüyor, paniklemeyin.

2. tepki bekleyin
Rahatladıktan ve paniklemeden sonra, yapılacak sonraki şey tepki vermek için beklemek. Dışarı çıkmak ve sitenizde veya işleminizde değişiklikler yapmak cazip gelebilir, ancak bu israf boşa harcanabilir. Bunun yerine, yapılacak akıllı şey beklemek ve sitenizin etkilenip etkilenmediğini görmek. Daha sık sık, SEO doğru şekilde yapıyorsanız, siteniz muhtemelen olumsuz etkilenmedi (ve hatta bir destek görebilirsiniz).

Google, kullanıcılarına en iyi yanıtları sunma görevini üstlenmiştir. Bu yüzden, daha iyi siteler, deneyimler ve içerik oluşturmak için web yöneticilerini zorlamak için sürekli olarak algoritmalarını değiştiriyorlar. Bu güncellemeler, SEO’larla uğraşmaktan daha fazlasıdır. Aslında, Google SEO’nun önemli olduğuna inanıyor. Ne ezmek istedikleri siyah şapka SEO web spamıdır .

Bir algoritma güncellemesine aşırı tepki vermeden önce, sitenizdeki veya sitelerinizdeki etkiyi görmek için birkaç gün veya hafta bekleyin. Başlangıçta nerede olduğunuzu not alın ve birkaç hafta sonra metrikleri karşılaştırın. Siteniz etkilenmiş gibi görünüyorsa, değişiklik yapma zamanı gelmiştir.

3. Güvenilir kaynakları okuyun ve gerektiğinde ayarlamalar yapın
Yani paniklemediniz, etkisini görmeyi beklediniz ve bazı ayarlamalar yapmanız gerektiğini fark ettiniz. Nereye başlamak genellikle en zor karardır.

Google Web Yöneticisi Blogu’nu kontrol etmek ve okumak, başlamak için harika bir yerdir. Göndermiş oldukları bilgileri okuyun ve güncellemenin hedeflemek istediğine bakın. Siteniz vurulduysa, muhtemelen bunlar üzerinde çalışmanız gereken şeylerdir. Hala daha fazlasına ihtiyacınız varsa, Arama Motoru Aracında, tüm algoritma güncellemelerini çok iyi karşılayan bir dizi harika personel yazarı ve köşe yazarı var .

Yukarıda yaptığımız gibi, son güncellemeye bakalım, Possum. Possum, listelemeleri çeşitlendirmek ve spam’i kaldırmak için yerel SEO’da hedeflendi. Google, bu güncellemeyi Web Yöneticisi Blogu’nda hiç yazmamış olsa da, SEO topluluğunu tetiklemek için yerel sonuçlarda yeterince titreme oldu.

Google’daki ekipten doğrudan kabul edilmeyen algoritmada bu tür değişiklikler yapıldığında çok sinir bozucu olabilir. Diğer uzmanlara güvenmemiz gereken yer burası. Columnist Joy Hawkins , Possum’da araştırmaya dayanan harika bir parça yaptı , burada güncellemeden etkilenen beş şeyi ve bir SEO veya site sahibi olarak neleri aramanız gerektiğini paylaştı. Hawkins sıkı çalışmaya başladığı ve etkileri test ettiği için, içgörülerinin doğru olduğundan emin olabilirsiniz.

Buradaki anahtar şudur: Google size arıza vermediğinde, yalnızca güvenilirliği olan sitelere gidin. Kısa vadeli sonuçlar elde edebilecek, ancak sitenizin uzun vadede canlılığını en üst düzeye çıkaracak şeyler yapan birçok kişi var.

Bir güncellemeden sonra sitenizde ayarlamalar yaparken, bir seferde tek bir değişiklik yaptığınızdan emin olun. Bu şekilde, ayarlamanın etkisini görebilir ve gerçekte neler olup bittiğine dair daha iyi bir fikre sahip olabilirsiniz.

Son düşünceler
Büyük algoritma güncellemeleri korkutucu olabilir. Ama eğer doğru SEO yapıyorsanız – iyi, kullanıcı odaklı içerik oluşturmak ve güvenilir ve niş özel sitelerden bağlantılar kazanmak gibi – iyi olmalısınız. Bağlantı ve içerik satın alıyorsanız, Google sizden sonradır.

Büyük bir güncellemeden haberdar olduğunuzda, sakin olun, etkileri görmek için bekleyin ve gerekirse hesaplamalar yapın. Google’ın sıralamada kullandığı tüm faktörleri bilmeyebiliriz, ancak en kısa sürede en doğru cevabı sağlamak olan görevlerini biliyoruz. Kullanıcılarınıza ve ihtiyaçlarına odaklanın ve zaman içinde faydaları elde edersiniz.

Hakkında admin

Bu habere de bakabilirisiniz

Yapay Zekalar

Düşünebiliyor mu? Bir insan gibi düşünüp, düşünemediği konuları ile hep gündeme gelmiş olan yapay zekânın, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir